«

»

Čvn 08

Bitva u Lipan 2014

ležení

Nastoupená hotovost v našem ležení

Posledního dne měsíce května léta páně 2014 se Krkavci zúčastnili oživení Bitvy u Lipan. Stáli jsme na straně radikálních táboritů. Přestože jsme nestanuli na vítězné straně a naším osudem měl být konec v hořící stodole, vyvázli jsme jen s několika spáleninami od sluníčka a naraženým prstem.

Letos jsme na bitvě nespali a tak jsme si mohli dovolit přijet až v sobotu na nácvik. Bylo teplo. Slunce urputně hřálo a vysoušelo tak mokré bitevní pole. Na druhou stranu pražilo i do nás celý jedenapůlhodinový nácvik.
Na začátku nástupu jsme díky svému vybavení narukovali do řad pražské hotovosti. Tak jsme si vyslechli bojový scénář a nakrokovali bitvu s Pražany. Bohužel účastníci bitvy byli poněkud nerovnoměrně rozloženi a tak jsme se po skončení nácviku stali nedobrovolně tábority. Naštěstí tato strana měla lehčí scénář a my se samozřejmě zvládli přizpůsobit.

oběd

Oběd v našem ležení

Po nácviku jsme si dopřáli dobový (byť studený) oběd a trochu volna na odpočinek a návštěvu místních stánků. Zatímco jsme se pilně věnovali oddechu, našim sousedům vzplál stan. Chytil od nehlídaného ohniště, na kterém si připravovali oběd. Ačkoli se ho Gandalv snažil uhasit svojí prošívanicí, stan v mžiku lehl popelem. Alespoň jim ale neshořela většina vybavení, která ve stanu ležela.

Gandalvova prošívanice

Gandalvova prošívanice bude potřebovat vyprat

Po tomto krátkém dramatu už nás čekala jen bitva. Na začátku jsme stanuli jako osádka vozové hradby. Po menší šarvátce předvoje Pražanů s naší zásobovací jednotkou na bitevní pole nastoupila pražská hotovost v plné síle. Pražští dlouho neváhali a zaútočili na naši vozovou hradbu. Ti z nich, co přežili palbu z děl a ručnic, byli odraženi a ustoupili zpět k hlavnímu voji. Opevnění útok zmařilo a tak pražští zkusili vyjednávat.

To ovšem skončilo neúspěšně a Pražané opět zaútočili. Tentokráte se za burácení ručnic na vozovou hradbu hnala lehká pěchota. Ale i ta byla záhy rozprášena a dala se na zbabělý útok.
My vycítili svou šanci a vypochodovali ze svého úkrytu vstříc pražské hotovosti. Nic jsme netušili, že míříme do pasti. Jak jsme běželi vstříc hlavnímu voji Prahy, do boku nám vpadla jejich jízda a za námi se zformovala rozprášená lehká pěchota.

Sevřeli nás jako v kleštích a v našich řadách vypukl zmatek. Někteří bojovali až do hořkého konce, jiní se dali na útěk. Ti z nás, kteří bitvu přežili, byli zajati. Velitel pražské hotovosti jim pak nabídl místo v armádě za žold nebo odchod domů. Avšak byla to lest a ti, kteří chtěli zůstat a bojovat za žold, byli upáleni ve stodolách.

vítězní pražani

Odchod vítězných Pražanů z bitevního pole

Tedy, alespoň tak se to píše v historických análech. My vstali z pole, oprášili prošívky, a přestože pořadatelé slíbili v sedm hodin narazit sudy s pivem a uvolnit je pro všechny účastníky bitvy, my vycítili lest a bryskně sbalili tábořiště a ujeli ku Praze.

A přestože akce byla pro nás krátká, užili jsme si ji vrchovatě. Vizte na fotografiích, které naleznete jako vždy v naší v naší fotogalerii.

Permanent link to this article: https://krkavci.cz/wordpress/?p=1253

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *