«

»

Kvě 03

Půl roku s nováčky

Z našeho webu by se mohlo zdát, že se posledního půl roku nic nedělo. Opak je pravdou! Akcí a událostí bylo tolik, že jsme je nestíhali ani zapisovat. Nabízím proto alespoň rychlé shrnutí, co všechno si s námi nováčci prožili (a my s nimi) za posledního půl roku.
Byl to velký shon.

Krátce po náboru jsme skládali zkoušky. Zapojili se i dva z vracejících se nováčků a jako obvykle většina lidí postoupila k dalšímu výcviku (i když někteří zkoušky nestihli a tak je měli až v náhradním termínu v lednu).

Proběhly dva turnaje s federy – jeden organizovaný skupinou Bellátor, druhý Pardubickým šermířským spolkem. V obou nás reprezentoval jen Karel a ani v jednom nedosáhl na žádnou z medailí. Oba turnaje byly dobře zorganizovány a především ten Pardubický byl velmi poučný účastí slovenských hostů – jak úspěsných šermířů, tak Antona Kohutoviče jako rozhodčího – dosud jsme byli zvyklí na soudcování Honzy Šimka případně lidí z Digladioru, bylo zajímavé srovnání, jak to vnímají na Slovensku. Rozdíly tam jsou, ale nic, kvůli čemu by se lidé na turnaji rozhádali (oni zase nebyli zvyklí na soudcování Honzy). Federové turnaje v roce 2015 nám zatím utekly, ale nezavrhli jsme je, jak to vyjde, opět se na nich někdo od nás objeví.

Oproti tomu bacátkový turnaj pořádaný Digladiorem měl účast hojnější, Krkavčí jméno tam kromě Karla hájili i Kristýna, Tomáš a Pavel. Naše úspěšnost byla rozprostřena do spodních tří čtvrtin, ale velkým překvapením turnaje bylo vítězství bojovníka bez systematického výcviku v historickém šermu. Údajně měl zkušenosti z dřeváren a nikdo nemohl pochopit jakto, že se svým chaotickým stylem překonal i ostřílené veterány. Doufejme, že bude ještě příležitost s podobnými lidmi poměřit síly a naučit se, jak proti nim správně bojovat.

V listopadu jsme si také užili soustředění v Maxičkách. Soustředění se točilo kolem průzkumu terénu, přípravy přepadů a obrany proti nim. Nakonec se povedlo přepadnout i vůdce německých lapků a tím si vysloužit žold od pána z Děčína. Také jsme poznali, jak důležité je nenechat se zranit v boji, neboť přesun Sternita na improvizovaných nosítkách nás stál málem záda a jeho málem zápal plic. Zázemí bylo tradičně příjemné a Mik se osvědčil v péči o naše žaludky. Také díky Darkenovi, který, ač se nakonec nemohl zúčastnit, nám místo zajistil!
Nenechte se zranit!

Před Vánoci jsme si jako každý rok dopřáli chvíli odpočinku a zábavy u Vánoční besídky. Nechybělo tam nic – body shot, sýrové fondue, nenaladitelná kytara ani suchá mrtvá ryba. Parta nejvytrvalejších vydržela slavit až do rána.

Přes Vánoční svátky jsme se bavili posilovací soutěží, abychom pod vahou cukroví nezeslábli. Zábavné to bylo, ale ne každému vždy poštovní holub doručil doporučenou sadu cviků pro daný den. Ale však to do příště vymyslíme lépe.

V průběhu roku jsme se také účastnili několika víkendových seminářů pod vedením lektorů z Digladioru. Tři jsme jeli na seminář historického zápasu, dva jsme byli na semináři o boji dlouhým mečem a celých sedm se nás v březnu účastnilo semináře zaměřeného na skloubení šermu mečem a zápasu. Semináře byly přínosné a zajímavé, jsme moc rádi, že je Digladior pořádá. Jeden seminář totiž posune člověka jako několik tréninků v řadě a přitom to zdaleka netrvá tak dlouho.

I my jsme uspořádali trénink pro hosty – otevřený trénink. Moc nás potěšila hojná účast, kdy dorazili někteří bývalí členové, řada našich známých, ale i lidé neznámí. Dle ohlasů se trénink líbil a my jsme byli rozhodně spokojeni – lidé cvičili s nasazením a zájmem a věříme, že si i něco odnesli. A pomalu připravujeme otevřený trénink další…

S blížící se bitevní sezónou jsme upřeli naši pozornost také k vybavení – díky Ragnarovi máme sepsaný návod pro nováčky, kudy a jak se pustit do kostýmů, aby se vyhnuli chybám, kterými jsme si prošli my. A nováčci se do toho pustili s vervou. Velké díky Lence, která uspořádala dva workshopy, které většině nováčků zajistily základ kostýmu pro nadcházející sezónu. Ale lidi se vybavovali i sami – jak kostýmy, tak zbraněmi a zbrojemi. Ať už po nocích vyráběnými, nebo na burzách a bitvách koupenými. Ať už šlo o první kostýmy nováčků, nebo obnovu vybavení starými pardály. Však jsme si také svoje ovoce sklidili na Libušíně, ale o tom v jiném příspěvku…

Také jsme po delší době oprášili halberdy na trénincích. Jak je nás víc, tak to má opět smysl – a trénovat na bitvy je třeba.

Jednou z novinek je, že jsme začali navazovat spolupráci s Tovaryštvem lapků – sdružením skupin zabývajích se stejným obdobím jako my. Bohužel domluvit se a sejít se ve více lidech z více skupin není úplně snadné a tak teprve čas ukáže, co vše z této spolupráce vzejde. Nicméně to vypadá, že oblastí, kde bychom si mohli být vzájemně přínosem, není málo.

Po půl roce od náboru proběhlo přijímání nováčků – nyní nás je opět po nějaké době rovný tucet. Nováčky čekají ještě zkoušky, kde musí prokázat, že se na trénincích neflákali, ale věříme, že to zvládnou a definitivně rozšíří naše řady. Některé z nich už můžete najít v sekci členové, další tam budou přibývat postupně (podle rychlosti jejich brků).

V dubnu jsme po delší pauze organizovali Krkavčí bacátkový turnaj. Dorazili jen dva hosté (z Digladioru) a souboje trpěly na velké množství souseků, ale alespoň je nám inspirací, co zlepšit. Navíc Vlado zasponzoroval hodnotné ceny pro vítěze (první místo byla poukázka na víkendový jednodenní seminář Digladioru) a Kristýna s Tomášem dosáhli svých prvních pomyslných medailí.

Noví členové skupiny se také stále více ujímají úkolů a zapojují se do společné práce, takže i na zápisy z našich aktivit by teď mělo být více času. Kdož jste aktivní na Facebooku asi víte, že i tam se občas objevují nějaké krátké aktuality z našeho dění.

Krá! Krá! Krá!

Permanent link to this article: https://krkavci.cz/wordpress/?p=1573

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *