«

»

Kvě 25

Bitva u Libušína

Je pátek 24. dubna a Krkavci se postupně slétávají v Libušíně po méně či více náročné cestě (přiznejme si, ne každý pták je vybaven orientačním smyslem). Po příjezdu jsme se hrdině pustili do stavění tábora, které jsme pro zvýšení efektivity spojili s nácvikem stavby potmě. V relativní rychlosti jsme, díky našim přirozeným schopnostem a vrchní stavitelce Lence, gotičák a dvě áčka úspěšně dostavěli a začali se věnovat příjemným večerním socializačním aktivitám. V průběhu večera jsme také měli příležitost seznámit s Lapky, se kterými jsme sdíleli tábor a hlídky.


Následující ráno jsme se probudili do slunečného dne a rozdělili jsme se na skupinu bojovou, která se odebrala na nácvik, a nebojovou, jež se vydala krátce se pokochat rozličným sortimentem nabízeným na trhu. Kromě trhu také stihla uvařit vločkovou kaši, kterou jsme poté posnídali. S plnými žaludky se skupina znovu vypravila na trh. Až do bitvy jsme se zaobírali volnočasovými činnostmi včetně hraní historické hry (jejíž pravidla byla průběžně optimalizována), námi překřtěné na “Ovečky a vlci”.

A pak už přišlo na řadu zbrojení a netrpělivě očekávaná (a pro nováčky první) bitva. Stovky lidí obsypaly svah pod stánky a již netrpělivě očekávaly začátek…

Komu z diváků nepřišlo nastupující defilé bojovníků dlouhé? Nuže, zkuste se vcítit do těch nastupujících. Místo studeného pití v ruce můžete vestoje držet těžkou halberdu a na sobě mít minimálně prošívku, jejíž termoizolační vlastnosti oceníte až u bodu mrazu. Děláme to však pro radost! Po nástupu byli Krkavci součástí obrany tábora. Dostali jsme za úkol bránit jeden z článků vozové hradby. Výhodou pro obránce je, že jsou krásně vidět a není problém nás v bitvě najít. Problémem je samo bránění vozové hradby. Z důvodů nedostatku soupeřovy jízdy na vůz útočila pouze pěchota a my se tak názorně přesvědčili o neúčinnosti vozové hradby proti pěším, zvlášť pokud má delší halberdy než vy (že, Švýcaři?). Shrnuto podtrženo, nás se na vůz jakž takž nasoukalo sotva šest a protivníků útočilo na vůz asi třicet. Hned na začátku boje první z nás přišel o zbraň, až jsme nakonec všichni hrdinně padli. A zde se dostáváme k další nesporné výhodě vozu. Nemusíte totiž hrát mrtvého na zemi, ale pohodlně se usadit uvnitř a za stálého kolébání vozu (díky neustávajícím úderům švýcarských halberd) prosedět zbytek útoku.

Poté co se útočník konečně odpoutal od vozové hradby a stáhl se, bylo potřeba nenápadně podlézt vůz a dovnitř zatáhnout naše popadané halberdy. Sám jsem byl překvapen jak se ve zbroji dá dobře plazit. Při formování našeho protiútoku jsme konečně uplatnili sestavování formací z tréninků. Také jsme se přesvědčili o tom, jak rychle se taková formace může při soustavném náporu rozpadnout. Scénářové vítězství naší strany se zdálo být méně jisté po pátém útoku protivníka a našem ústupu. Nakonec se odnikud zjevili spolubojovníci a soupeře jsme tvrdě sevřeli z obou stran. Naše vítězství tak bylo konečné a čekalo nás již jen sbírání padlých Krkavců a poztrácených částí výzbroje. I tak se napřesrok se těšíme na Libušínský chaotický scénář a naprostou dezorientaci v bitvě.

Zatímco šest z nás umíralo a tři se kochali, nepojízdná Argel nám v táboře hlídala věci a brečela nad budoucí cibulačkou, kterou jsme po odstrojení a vydechnutí bojovníků povečeřeli (a byla výtečná :)). V pobitevním odpoledni jsme u nás uvítali několikero externistů i internistů a o dobrou náladu nebyla nouze ani večer, kdy se do zábavy zapojila Kristýnina kytara.

Ráno po důkladném spánku především pánů šoférů jsme sbalili stany a veškeré ostatní skupinové i neskupinové vybavení a po obvyklém loučení jsme vyrazili na zpáteční, tentokrát již přímočarou, cestu.

Permanent link to this article: https://krkavci.cz/wordpress/?p=1596

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *